דבר המנכ”ל מר דוד מימון

דברי מנכ”ל בטקס זיכרון לחללי משפחת אל על-אפריל 2016

יקירנו בני המשפחות השכולות ,חברי הדירקטוריון, חברי להנהלת אל על, רעים וחברים לעבודה- משפחת אל על. 

בהתקדש יום הזיכרון, נאספנו ובאנו לכאן בראש מורכן ובלב דואב, בכדי להוקיר לכבד  ולהתייחד, עם זכרם של יקיריכם, רעינו, הנופלים במערכות ישראל מקרב משפחת אל על.

בעוד מספר שעות יעצור העם בישראל את שגרת יומו ויהפוך באחת  לקבוצה מלוכדת, מאוחדת ובעיקר דואבת. הוויכוחים  והמחלוקות יידחקו הצידה , ויפנו מקום לדממה  חרישית ולמועקה ,שתעטוף את הרחובות. מועקה של יגון וכאב עמוק, כאב על אלה שהלכו ולא ישובו עוד-  23,447 חללי מערכות ישראל, ובניהם 58  נופלים מקרב  משפחת אל על.

משפחות יקרות. ככל שנתאמץ, לא נוכל אפילו להתחיל  ולהבין את אשר על ליבכם, או לחוש  ולו במעט את הסערה  אשר מתחוללת בנפשכם. עולמכם חרב עליכם בשנייה אחת ולמעשה  מאותו רגע מר ונמהר בו נשמעה הדפיקה הארורה על מפתן ביתכם לא שבו החיים למסלולם. ויחד עם זאת הרי שאולי יש מעט נחמה, בעובדה כי מותם של הבנים, לא היה לשווא- בזכות הקרבתם ועל מצע קורבנכם, יש לנו היום מדינה. והיא בטוחה, חזקה ומשגשגת, מדינה הניצבת בשורה הראשונה של המדינות המתקדמות בעולם. עם ישראל כולו  מרכין היום ראש ומתייחד עם זכר  בניו  הגיבורים, כולנו שולחים לכם חיבוק אמיץ , המשלב אחוות אחים  ושותפות  גורל.  החברה הישראלית כולה, מכירה בחוב המוסרי אליכם בני משפחת השכול, אתם הרי שילמתם את מחיר הדמים הנורא ,מחיר שלא רצינו בו אך הוא היה הכרחי כדי לקיים ריבונות יהודית בארץ ישראל . מכאן גם חובתנו העליונה והקדושה – להבטיח את שימור מורשתם והנצחת זכרם של הנופלים. חלק מאתנו בוודאי זוכר את חברינו לעבודה אשר נפלו במערכה, והם מהטובים והמובחרים שהצמיחה הארץ, עם לכתם הותירו גם בנו צלקות וכאב, לצד תחושת החמצה ,שהרי הכרנו אותם מקרוב ויודעים אנו עד כמה גדול האובדן.

כמנכ”ל אני גאה במיוחד על כך שרבים מעובדי החברה משרתים במילואים בתפקידים משמעותיים, ונוטלים חלק פעיל בהגנה על העם והמולדת. אני תמיד נוהג לומר כי אל על איננה רק חברה מסחרית ,אל על היא המוביל הלאומי. דגל ישראל המתנוסס על כנף המטוס מבשר לכל יהודי ולכל ישראלי  כי מרגע עלייתם לכבש המטוס, הם בידיים טובות ובטוחות והלב מתרחב מגאווה .

בשעה זו נרכין ראש, נתייחד עם זכרם של הנופלים, נייחל ליום בו יתקיים בנו הכתוב “לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה…”

יהי  זכרם של הנופלים, ברוך.