נאומים וקריאה מטקסים

 
 

דברי מנכ”ל בטקס זיכרון לחללי משפחת אל על-אפריל 2015
בני המשפחות השכולות ,חברי הדירקטוריון, חברי להנהלת אל על, רעים וחברים לעבודה- משפחת אל על.
נאספנו ובאנו לכאן היום בני משפחה וחברים כדי להתייחד עם זכרם של הנופלים ממשפחת אל על, אשר נפלו במערכה על הגנת הארץ- במלחמות ישראל , במשימות הביטחון השוטף, באימונים בפעולות טרור ובעת שירותם.
אני גאה על כך- שכמנכ”ל אל על, נפלה בחלקי הזכות לחנוך את האנדרטה החדשה לחללי מערכות ישראל מקרב משפחת עובדי אל על. הצבתה של האנדרטה כאן בלב הקמפוס שלנו, היא עדות מוחשית לחשיבות הרבה אותה אנו רוחשים לשימור מורשתם של הנופלים והנצחתם במוקד העשייה. אני מודה לכל מי שנרתמו למשימה הקדושה הזו אשר פעלו מכל הלב על מנת להפוך את החזון למציאות.
בעוד שעות ספורות, השמש תשקע ,על הארץ תרד החשיכה, ועם שלם יעצור מלכת, קול הצפירה שיושמע ברחבי הארץ ירטיט את הלבבות ואליו תתלווה גם צמרמורת ודמעה בזווית העין .
משפחות יקרות,
עם ישראל כולו מרכין היום ראש ומתייחד עם זכר בניו הגיבורים, מחבק אתכם בחום, מתוך אחוות אחים ושותפות גורל ,ומעל לכל מכיר בחוב המוסרי שאין לו שיעור כלפיכם, בני משפחת השכול. חובתנו ואחריותנו הינה להבטיח את שימור מורשתם והנצחתם של הנופלים.
יודעים אנו כי אין ביכולתנו להביא לכם מזור ונחמה . לעולם לא נוכל להבין את עוצמת הכאב ואת עומקה של התהום שנפערה בנפשותיכם עם לכתו של אהוב. עולמכם חרב עליכם ברגע אחד , הדפיקה על הדלת שינתה את נתיב חייכם ללא היכר והחיים לא ישובו עוד להיות כפי שהיו. הכאב והעצב הפכו לדיירים של קבע בעולמכם ,ולדאבון לב הם ילוו אתכם לאורך כל מסלול חייכם.
ויחד עם זאת אני בטוח כי תמצאו מעט נחמה, בעובדה כי אובדנם של הבנים –לא היה לשווא- מדינת ישראל חזקה ופורחת, היא משגשגת וצומחת בלב משפחת העמים והיא מגיעה להישגים חסרי תקדים ,כל אלה לא היו מתאפשרים ללא קורבנכם –בני המשפחות השכולות.
סיפורה של אל על שזור כחוט השני בתולדותיה של המדינה ,החל מהטיסה הראשונה בה הביאה אל על לארץ את הנשיא הראשון חיים וייצמן ,דרך מבצעי העלייה ובהם מרבד הקסמים ,מבצע שלמה ועוד. אני גאה על כך שאל על שותפה לעשייה המרשימה ולהישגיה של המדינה , זכות גדולה עמדה לנו כשותפים משמעותיים במפעל העלייה הגדול ,אירוע שאין לו אח ורע בתולדות העמים – עם עתיק יומין ששב למולדת ההיסטורית בהמוניו. חלק מהנופלים במערכה אותם אנו מזכירים היום, היו שותפים נאמנים להיסטוריה של אל על ולמורשתה ועם לכתם הותירו חלל עמוק גם בליבנו. הלב נחמץ נוכח גודל האובדן אך בה בעת נמלא גאווה –גאווה כי אלה היו רעינו וחברינו הנופלים ממשפחת אל על.
כמדי שנה ,עם סיום אירועי יום הזיכרון , יחלו חגיגות יום העצמאות ה-שישים ושבע למדינת ישראל. את מקומם של העצב והיגון ימלאו רגשות שמחה וגאווה. החיבור הזה איננו מקרי והוא מזכיר לכולנו כי גם רגעי השמחה הגדולים ביותר ,התאפשרו רק בזכות מסירותם ורוח ההקרבה של הבנות והבנים.
לצערנו ,גם השנה טרם הגענו למנוחה ולנחלה, חלק מאויבנו אינם משלימים עם עובדת קיומנו באזור. מבצע “צוק איתן” הוא רק תזכורת קטנה לאתגרי הביטחון שעוד נכונו לנו. כאיש אחד עמדנו כולנו ,כל אזרחי ישראל במערכה בדרום. וגם כאן נרתמה אל על לסייע בהשבת אזרחי ישראל הביתה מרחבי העולם. כאשר חברות התעופה הזרות סברו כי הנתיב הזה מסוכן עבורם –שבה והוכיחה אל על כי היא הרבה יותר מחברת תעופה מסחרית ורק עליה ניתן לסמוך בשעת משבר. דגל ישראל על הזנב והגאווה בלב ,הם שעושים אותנו למה שאנחנו –חברה לאומית. ביחד עם המדינה הוכחנו כי אנו נעמוד מלוכדים ונחושים מול כל איום וכל אתגר שיוצב בפנינו ,ונגן בכל מחיר על ריבונותה, עצמאותה וחירותה של המדינה.
בשעה זו נרכין ראש, נתייחד עם זכרם של הנופלים, נייחל ליום בו לא יישלחו עוד נערות ונערים צעירים שעתידם לפניהם לשדות הקרב . יהי זכרם של הנופלים ברוך.